Windows 11 na informatycznym rynku oprogramowania
Windows 11 na informatycznym rynku oprogramowania

Najnowsze jedenaste wydanie Microsoftego systemu trafiło do pierwszych użytkowników (domowych, jak i komercyjnych) już 5 października 2021 roku. Wydana kolejna wersja "okienek Microsoftu" jest przede wszystkim instalowana na nowym sprzęcie, a także ma formę darmowej aktualizacji dla komputerów pracujących pod kontrolą i sprzętowo zgodnych z Windows 10.

Jedenasta odsłona okienek niesie ze sobą pierwsze stare i dobrze znane problemy, o co chodzi?

Przypominamy, że nie wszystkie komputery stojące na firmowych oraz domowych biurkach poradzą sobie z obsługą najnowszego systemu operacyjnego. Istnieją dwie palące kwestie techniczne, które mogą sprawić kłopoty z uruchomieniem systemu Windows 11. Chodzi o wbudowane zabezpieczenie TPM oraz sterowniki do DirectX z numeracją 12. Pomijając bieżącą instalację nowego systemu, gdzie wykorzystuje się narzędzia służące do nielegalnego crackowania, czy chociażby patchowania oprogramowania. Aby tym sposobem ominąć wspomniany przed chwilą chipset szyfrujący i uruchomić system, a jednocześnie móc pozwolić sobie na jego jako takie funkcjonowanie na starszych maszynach. W istocie prawa licencyjnego - proceder ten jest całkowicie nielegalny i zabroniony. Jest on określany jako paserstwo oprogramowania komputerowego. Osoby podejmujące się tego typu czynności, sklasyfikowanych jako przestępstwo są ścigane z urzędu.

Powróćmy jednak do bolączek technicznych trapiących najświeższe oprogramowanie z rodzinnej linii Windows 11.

Pierwszą z nich jest wyższa i bardziej udoskonalona wersja układu szyfrującego dane w komputerze. Mowa oczywiście o układzie  TPM 2.0. Starsze modele notebooków wyposażonych w TPM 1.0 nie poradzi sobie z wymaganiami technicznymi dotyczącymi standardu 2.0.

Drugą problematyczną rzeczą jest natywna, tzn. domyślna obsługa Windowsa 11, a dokładniej renderingu (przetwarzanie oraz wyświetlanie obrazu) zawartego w technologii  DirectX 12. Wszystkie obecne, a także wyprodukowane w tym miesiącu układy graficznie nie wspierają wymienionej wyżej technologii. Karty graficzne obsługujące technologię DirectX 12 pojawiły się równolegle na rynku, wraz z premierą najnowszych okienek od firmy z Redmond. Warto wiedzieć oraz zapamiętać, że poprzednie generacje Windows zostały skonstruowane na bazie rozwiązania otagowanego (oznaczonego) za pomocą symbolu DirectX 11.

******************************************************************

Czas pokazuje, że system Windows 11 po swojej premierze zdobywa szerokie uznanie i rośnie wierne mu grono użytkowników na całym świecie .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl